Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

sky. Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ κέρδισε  στα πέναλτι την ΓΑΛΛΟΑΦΡΙΚΑΝΙΑ

Μετάβαση στο περιεχόμενο.

Αργεντινή 3-3 Γαλλία (4-2 στα στυλό): Ο Λιονέλ Μέσι οδηγεί την Αργεντινή στη δόξα του Μουντιάλ παρά το χατ-τρικ του Kylian Mbappe

Αναφορά αγώνα καθώς οι Lionel Messi και Angel Di Maria σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο. Το νταμπλ του Kylian Mbappe στα τέλη του 2016 έφερε τη Γαλλία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Το χτύπημα του Μέσι στο 108ο λεπτό που δόθηκε από την τεχνολογία γραμμής τέρματος πριν ο Μπάπε ολοκληρώσει το χατ-τρικ. Ο Γκονσάλο Μοντιέλ σκόραρε το νικητήριο πέναλτι της Αργεντινής

Αργεντινή και Λιονέλ Μέσι σηκώνουν το τρόπαιο του Μουντιάλ
Εικόνα:Αργεντινή και Λιονέλ Μέσι σηκώνουν το τρόπαιο του Μουντιάλ

Ο Λιονέλ Μέσι οδήγησε την Αργεντινή σε μια εκπληκτική νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επικρατώντας της υπερασπιστής της πρωταθλήτριας Γαλλίας με 4-2 στα πέναλτι μετά από μια συναρπαστική ισοπαλία 3-3 σε 120 λεπτά.

Σε ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία ως ένας από τους μεγάλους, η Γαλλία ήρθε δύο φορές από πίσω για να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι. Παρόλο που ο Μέσι θα είναι οι τίτλοι των εφημερίδων, ο Kylian Mbappe ήταν ο πρώτος παίκτης που σημείωσε χατ-τρικ σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά τον Sir Geoff Hurst για την Αγγλία το 1966.

Η Αργεντινή κυριάρχησε για το πρώτο 80λεπτο και φαινόταν ότι θα κατακτούσε τον πρώτο της τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο από το 1986. Ο Μέσι εκτόξευσε την ομάδα του μπροστά από το σημείο του πέναλτι στο 23ο λεπτό, αφού ο Ουσμάν Ντεμπελέ κρίθηκε ότι σκόνταψε τον Άνχελ Ντι Μαρία - αν και φαινόταν να να είναι μια ήπια απόφαση.

Εικόνα:Οι παίκτες της Αργεντινής πανηγυρίζουν τη νίκη τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο στα πέναλτι, καθώς οι παίκτες της Γαλλίας στέκονται απογοητευμένοι

Ο εξτρέμ της Γιουβέντους, Ντι Μαρία, πρόσθεσε το δεύτερο για την Αργεντινή μετά από μια ωραία σαρωτική κίνηση - με επικεφαλής τον Αλέξις Μακ Άλιστερ της Μπράιτον - καθώς η Γαλλία φαινόταν να υποφέρει από τις συνέπειες της ασθένειας στο στρατόπεδο κατά τη διάρκεια της εβδομάδας.

Αλλά οι Les Bleus μπήκαν με βρυχηθμό στην ισοπαλία όταν τους δόθηκε σανίδα σωτηρίας στο 79ο λεπτό καθώς ο εντυπωσιακός αναπληρωματικός Randal Kolo Muani σκόνταψε από τον Nicolas Otamendi. Ο Mbappe σκόραρε από το σημείο για την πρώτη του βραδιά, πριν προσθέσει ένα εκπληκτικό δεύτερο μόλις 90 δευτερόλεπτα αργότερα για να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Μέσι νόμιζε ότι το είχε κερδίσει για την ομάδα του καθώς το ριμπάουντ του χτυπήθηκε από την τεχνολογία γραμμής τέρματος στο 108ο λεπτό. Όμως, με λίγα λεπτά για να παίξει, η Γαλλία έλαβε ένα ακόμη πέναλτι μετά την τιμωρία του Gonzalo Montiel για χάντμπολ.

Ο Mbappe ανέβηκε για δεύτερη φορά και κέρδισε για άλλη μια φορά τον Emiliano Martinez, φέρνοντας τη Γαλλία πίσω στην ισοπαλία για δεύτερη φορά και στέλνοντας το παιχνίδι στα πέναλτι. Ο 23χρονος εκτέλεσε το πρώτο χτύπημα του πέναλτι - σκοράροντας το τρίτο του στη βραδιά - πριν απαντήσει ο Μέσι.

Αλλά οι Kinsgley Coman και Aurelien Tchouameni έχασαν αμφότεροι τα χτυπήματά τους για τη Γαλλία καθώς η Αργεντινή σκόραρε κάθε ένα από τα υπόλοιπα τρία, με τον Montiel να εκτελεί το νικητήριο πέναλτι για να κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022.

Ο πρόεδρος της Γαλλίας Εμανουέλ Μακρόν και ο τερματοφύλακας της Αργεντινής Εμιλιάνο Μαρτίνεθ παρηγορούν τον Κιλιάν Μπαπέ στο τέλος του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου
Εικόνα:Ο πρόεδρος της Γαλλίας Εμανουέλ Μακρόν και ο τερματοφύλακας της Αργεντινής Εμιλιάνο Μαρτίνεθ παρηγορούν τον Kylian Mbappe στο τέλος του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

"Αυτή η ομάδα, αυτοί οι παίκτες, παίζουν για τον λαό τους. Παίζουν για τους οπαδούς της Αργεντινής", δήλωσε ο συγκινημένος Lionel Scaloni μετά το παιχνίδι. «Αυτό έβλεπα πάντα. Δεν υπάρχουν αντιπαλότητες, όλοι τραβάει προς την ίδια κατεύθυνση.

"Είναι η μεγαλύτερη περηφάνια να παίζεις για τη χώρα σου. Οι παίκτες έσπασαν την πλάτη τους, πέτυχαν αυτόν τον τίτλο γιατί κατάλαβαν τι έπρεπε να κάνουν στο γήπεδο. Είμαστε πολύ χαρούμενοι και περήφανοι.

"Σήμερα είμαστε πρωταθλητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Παρόλο που πήγαμε στη διαδικασία των πέναλτι, αξίζαμε τη νίκη λόγω της εξαιρετικής απόδοσής μας. Μόνο μερικές στιγμές μας έκαναν πρόβλημα."

Εικόνα:Ο Αργεντινός Λιονέλ Μέσι κρατά το τρόπαιο με τη ρόμπα του Κατάρ μετά τη νίκη του στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Όταν ρωτήθηκε για τον Μέσι, ο Σκαλόνι πρόσθεσε: «Πρώτα από όλα, πρέπει να του κρατήσουμε μια θέση για το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο το 2026, αν θέλει να συνεχίσει να παίζει. Αν θέλει να συνεχίσει να παίζει, θα είναι μαζί μας.

«Έχει περισσότερο από το δικαίωμα να αποφασίσει αν θέλει να συνεχίσει να παίζει για την Αργεντινή ή όχι και τι θέλει να κάνει στην καριέρα του.

"Είναι μεγάλη χαρά για εμάς να προπονούμε αυτόν και τους συμπαίκτες του. Όλα όσα μεταδίδει στους συμπαίκτες του είναι κάτι απαράμιλλο, που δεν έχω ξαναδεί. Ένας παίκτης, ένας άνθρωπος που δίνει τόσα πολλά στην ομάδα του - σύντροφοι."

Πώς η Αργεντινή βγήκε στην κορυφή σε ένα μεγάλο όλων των εποχών

Η Γαλλία ήταν η δεύτερη καλύτερη για σχεδόν 80 λεπτά του αγώνα, αλλά θα έχει αμφισβητήσει την εκτέλεση του πέναλτι της Αργεντινής στο 21ο λεπτό. Ο Ντι Μαρία πέρασε εύκολα από τον Ντεμπελέ και μπήκε στην περιοχή, με τον Γάλλο να βόσκει μόλις το πόδι του πριν ο εξτρέμ της Γιουβέντους πέσει στο έδαφος. Δεν έγινε έλεγχος του VAR για την απόφαση του διαιτητή να καταλογίσει το πέναλτι.

Το καθοριστικό πέναλτι του Γκονσάλο Μοντιέλ στη διαδικασία έδωσε την τελική νίκη της Αργεντινής στο Παγκόσμιο Κύπελλο εναντίον της Γαλλίας

Δεν υπήρχε αμφιβολία ποιος θα έπαιρνε το επί τόπου λάκτισμα. Παρατάχθηκε και έστειλε επιδέξια από τον Μέσι - περνώντας τη μπάλα πέρα ​​από τον Hugo Lloris - καθώς οι γαλανόλευκες φανέλες που δεσπόζουν στις εξέδρες έπεφταν σε έκρηξη.

Η Αργεντινή συνέχισε να κυριαρχεί απέναντι σε μια υποτονική Γαλλία και ήταν ιδιαίτερος στόχος το 2-0. Ο Μέσι ξεκίνησε την κίνηση, σπρώχνοντας τη μπάλα στον Julian Alvarez στη μέση της γραμμής. Στη συνέχεια, εντόπισε το σερί του Μακ Άλιστερ της Μπράιτον, ο οποίος οδήγησε μπροστά με άφθονο χώρο, πριν βάλει στο τετράγωνο τον Ντι Μαρία στα αριστερά του. Ο ακραίος στη συνέχεια δεν έκανε λάθος που πέτυχε την εστία του.

Οι μεγάλες στιγμές του αγώνα...

• 23': Ο Μέσι ανοίγει με το πρώτο πέναλτι μετά το φάουλ του Ντεμπελέ στον Ντι Μαρία.
  • 36 λεπτά: Ο Ντι Μαρία προσθέτει το δεύτερο γκολ της Αργεντινής στην αντεπίθεση μετά από το υπέροχο πάσο του Μακ Άλιστερ.
  • 41 λεπτά: Απογειώθηκαν οι Ζιρού και Ντεμπελέ, στη θέση τους οι Τουράμ και Κόλο Μουάνι.
  • 80 λεπτά: Ο Mbappe σκοράρει το πρώτο γκολ της Γαλλίας από το σημείο του πέναλτι μετά το φάουλ του Otamendi στον Kolo Muani.
  • 82 λεπτά: Ο Mbappe σκοράρει το δεύτερο γκολ του για να ισοφαρίσει για τη Γαλλία με ένα εκπληκτικό χτύπημα.
  • 90+7 λεπτά: Ο Λόρις φιλοδώρησε το σουτ του Μέσι από την περιοχή πάνω από το δοκάρι.
  • 105+1 λεπτά: Δύο ευκαιρίες του Μαρτίνεθ απέκρουσε ο Ομπαμεκάνο.
  • 108 λεπτά: Ο Μέσι βλέπει την Αργεντινή να προηγείται, αφού σκόραρε από το ριμπάουντ του Μαρτίνεθ.
  • 117 λεπτό: Ο Μπαπέ βλέπει ξανά τη Γαλλία να ισοφαρίζει μετά το χάντμπολ του Μοντιέλ.
  • Πέναλτι: Ο Μοντιέλ σκοράρει νικητήριο πέναλτι στη διαδικασία για να κερδίσει το παιχνίδι για την Αργεντινή.

Αυτό ήταν το μόνο που χρειαζόταν να δει ο Ντιντιέ Ντεσάν από την πλευρά του. Ο Ολιβιέ Ζιρού και ο Ντεμπελέ κολλήθηκαν και οι δύο στο 41ο λεπτό, αντικαταστάθηκαν από τους Μάρκους Τουράμ και Κόλο Μουάνι και έμειναν εκτός πολύ νωρίτερα από την Αργεντινή για το δεύτερο ημίχρονο.

Η Αργεντινή συνέχισε να βλέπει τις καλύτερες ευκαιρίες μετά την ανάπαυλα, με τους Άλβαρες και Μακ Άλιστερ να ενώνονται καλά στη συνέχεια. Η Γαλλία σημείωσε τελικά την πρώτη της προσπάθεια στο τέρμα στο 67ο λεπτό με τον Kolo Muani να κουνάει ένα κόρνερ.

Αλλά το δράμα δεν είχε ξεκινήσει ακόμα, καθώς η Γαλλία είχε σωσίβιο με πέναλτι στο 79ο λεπτό. Ο Κόλο Μουνάι δέχθηκε φάουλ από τον Οταμέντι, ο οποίος ήταν η λάθος πλευρά του ανθρώπου του και τον κατέβασε.

Ο Αργεντινός Λιονέλ Μέσι πανηγυρίζει το πρώτο γκολ της ομάδας του κατά τη διάρκεια του τελικού αγώνα ποδοσφαίρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Αργεντινής και Γαλλίας στο στάδιο Lusail στο Lusail, Κατάρ, Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022. (AP Photo/Manu Fernandez)
Εικόνα:Ο Αργεντινός Λιονέλ Μέσι οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του Μουντιάλ στο Κατάρ

Όπως και με το πέναλτι της Αργεντινής, υπήρχε μόνο ένας παίκτης για τη δουλειά καθώς ο Mbappe ανέβηκε. Ο Emiliano Martinez - ο οποίος δεν χρειαζόταν να κάνει απόκρουση στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο - βοήθησε, αλλά το πέναλτι είχε υπερβολική δύναμη.

Στον απόηχο του προημιτελικού κόντρα στην Ολλανδία, η Αργεντινή ήταν συνδεδεμένη με 2-2 μόλις δευτερόλεπτα αργότερα. Ήταν ένα εκπληκτικό τελείωμα από τον Mbappe, παίζοντας ένα γρήγορο ένα-δύο με τον Kolo Muani πριν στείλει ένα εκπληκτικό βόλεϊ για να ολοκληρώσει την ανατροπή της Γαλλίας.

Εικόνα:Ο Kylian Mbappe περνάει το τρόπαιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά την ήττα της Γαλλίας

Ο Μέσι θα μπορούσε να το είχε κερδίσει για την Αργεντινή στο έβδομο από τα οκτώ πρόσθετα λεπτά. Χτύπησε μια εκτροπή της προσπάθειας προς τα γκολ, αλλά ένα άλμα του Lloris έσπρωξε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι καθώς το παιχνίδι προχωρούσε στην παράταση.

Η Αργεντινή έφτασε όσο πιο κοντά στο να πάρει το προβάδισμα κατά την πρόσθετη περίοδο. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το χτύπημα του Λαουτάρο Μαρτίνεθ αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Dayot Upamecano πριν η προσπάθεια του Montiel από την περιοχή κουνηθεί με το κεφάλι. Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ δοκίμασε ξανά την τύχη του αμέσως μετά, αλλά έδιωξε την μπάλα άουτ.

Οι βαθμολογίες των τελικών παικτών του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Αργεντινή: E. Martinez (8), Molina (6), Romero (8), Otamendi (6), Tagliafico (7), Di Maria (9), De Paul (8), Fernandez (6), Mac Allister (9). ), Μέσι (9), Αλβάρες (7).

Επιμέρους: Acuna (6), Montiel (6), Lautaro Martinez (4), Pezzella (6), Dybala (n/a).

Γαλλία: Lloris (7), Kounde (6), Varane (6), Upamecano (6), Hernandez (5), Griezmann (5), Tchouameni (5), Rabiot (6), Dembele (3), Giroud (3). ), Μπαπέ (9).

Επιμέρους : Κόλο Μουάνι (7), Τουράμ (7), Καραβίνγκα (7), Κομάν (7), Φοφάνα (6), Κονάτε (α/α).

Παίκτης του αγώνα: Kylian Mbappe.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ συμμετείχε ξανά καθώς ο Μέσι έδιωξε την Αργεντινή πίσω μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. Ο επιθετικός της Ίντερ ανάγκασε μια υπέροχη απόκρουση από τον Λόρις, αλλά ο Μέσι καραδοκούσε για το ριμπάουντ. Σούταρε προς τα τέρματα, με τον Ζυλ Κούντε να διώχνει βαθιά μέσα στα δίχτυα. Υπήρχαν μερικά δευτερόλεπτα νεύρων καθώς ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το τεχνολογικό του ρολόι γραμμής τέρματος πριν κατακυρώσει το γκολ.

Αλλά σε ένα παιχνίδι που ήταν η επιτομή του δράματος του ποδοσφαίρου, η Γαλλία έλαβε ένα δεύτερο πέναλτι με τέσσερα λεπτά παράτασης για να παίξει. Ο Mbappe άφησε να πετάξει από την άκρη της περιοχής, αλλά ο Montiel που πηδούσε το μπλόκαρε με ένα τεντωμένο χέρι. Ο Γάλλος φόργουορντ σημείωσε το χτύπημα για άλλη μια φορά, περνώντας από τον Emiliano Martinez, καθώς ο αγώνας πήγε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Αργεντινός Άνχελ Ντι Μαρία πανηγυρίζει όταν σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του κατά τη διάρκεια του τελικού αγώνα ποδοσφαίρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Αργεντινής και Γαλλίας στο στάδιο Lusail στο Lusail, Κατάρ, Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022. (AP Photo/ Natacha Pisarenko)
Εικόνα:Ο Άνχελ Ντι Μαρία σκόραρε και για την Αργεντινή στον τελικό με τη Γαλλία

Τα δύο αστέρια του σόου - ο Μπάπε και ο Μέσι - σκόραραν τα δύο πρώτα πέναλτι. Αλλά ο Μαρτίνεθ διέψευσε τον Κομάν προτού ο Τσουαμένι στείλει την προσπάθειά του ευρεία. Ο Paulo Dybala και ο Leandro Parades είχαν σκοράρει το δικό τους στο ενδιάμεσο, πριν ο Kolo Muani βρει δίχτυα για τη Γαλλία.

Ο Μοντιέλ επιτάχυνε για να εκτελέσει το τέταρτο και τελικά το τελευταίο πέναλτι της Αργεντινής για να την δει να κατακτά τον πρώτο της τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από 36 χρόνια, απαθανατίζοντας τον Μέσι στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Μαρτίνεθ: Ήμουν ήρεμος στα πέναλτι

Ο τερματοφύλακας της Αργεντινής Emiliano Martinez λέει ότι παρέμεινε ήρεμος κατά τη διαδικασία των πέναλτι καθώς βοήθησε τη χώρα του να κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο.

«Ήταν ένα παιχνίδι όπου υποφέραμε», είπε. «Δύο κακά σουτ και ισοφάρισαν. Τους δίνουν άλλο πέναλτι, σκόραραν. Δόξα τω Θεώ αργότερα έκανα το δικό μου, αυτό που ονειρευόμουν.

Μαρτίνεζ
Εικόνα:Ο Emiliano Martinez κέρδισε το Χρυσό Γάντι και λέει ότι ήταν ήρεμος κατά τη διάρκεια των πέναλτι

"Δεν θα μπορούσε να υπάρξει ένα Παγκόσμιο Κύπελλο που να έχω ονειρευτεί έτσι. Ήμουν ήρεμος στα πέναλτι."

Για τον Scaloni, ήταν ένα τέρμα σε ένα ταραχώδες τουρνουά και δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του μετά το τελευταίο σφύριγμα.

"Δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχουμε υποφέρει τόσο πολύ σε ένα τέλειο παιχνίδι. Απίστευτο, αλλά αυτή η ομάδα ανταποκρίνεται σε όλα", πρόσθεσε ο Σκαλόνι.

«Είμαι περήφανος για τη δουλειά που έκαναν. Είναι μια συναρπαστική ομάδα. Με τα χτυπήματα που δεχθήκαμε σήμερα, με τις ισοπαλίες, αυτό σε κάνει να συγκινείς. Θέλω να πω στον κόσμο να απολαύσει, είναι μια ιστορική στιγμή για τη χώρα μας.

"Εμείς που ζούμε για αυτό και που έχουμε περάσει τα καλά και τα κακά έχουμε συνηθίσει σε αυτά τα πράγματα... Πάνω από όλα είναι μια απίστευτη απόλαυση. Το να είμαστε στην κορυφή όπως είμαστε τώρα είναι κάτι μοναδικό."

Ντεσάν: Γυρίσαμε από τους νεκρούς | «Το μέλλον θα συζητηθεί του χρόνου»

Μετά την ήττα της ομάδας του από την Αργεντινή στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ο Ντιντιέ Ντεσάν παραδέχτηκε ότι η Γαλλία «έχει μετανιώσει» για την απόδοσή της στο πρώτο ημίχρονο.

Ο προπονητής της Γαλλίας, Ντιντιέ Ντεσάν, επαίνεσε την εκπληκτική επιστροφή από την πλευρά του, παρόλο που έπεσαν πίσω στο τελευταίο εμπόδιο.

Είπε: «Αν δεις το ματς συνολικά και δεις ότι εκείνα τα πρώτα λεπτά, παίζαμε με έναν πολύ επιθετικό και δυναμικό αντίπαλο και απλά δεν ήμασταν στο ίδιο επίπεδο για διάφορους λόγους.

«Όμως, καταφέραμε να επιστρέψουμε από τους νεκρούς και κάναμε μια υπέροχη επιστροφή. Έχουμε μετανιώσει για το πρώτο μέρος του αγώνα.

«Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στην Αργεντινή γιατί έδειξε εξαιρετική ποιότητα, μεγάλη επιθετικότητα, εμπειρία και πολύ πονηρό ποδόσφαιρο εκεί έξω. Δεν θέλω να της αφαιρέσω τίποτα γιατί έκαναν καλή εμφάνιση.

Ο επικεφαλής ρεπόρτερ του Sky Sports Kaveh Solhekol συζητά τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA

«Πέρασα από πολλά διαφορετικά συναισθήματα απόψε και υπάρχουν κάποιες τύψεις γιατί ήμασταν τόσο κοντά στη νίκη. Υπήρχαν αρκετοί λόγοι για αυτό και γιατί δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο θα έπρεπε.

«Είχαμε μια πολύ δυνατή κόντρα και ίσως μας έλειπε λίγη ενέργεια. Μερικοί από τους βασικούς μας παίκτες δεν είχαν αυτή την ενέργεια, αλλά είχαμε κάποιους νεότερους παίκτες που μπήκαν και αγόρασαν λίγη φρεσκάδα και ποιότητα.

«Κατάφεραν να μας επαναφέρουν στο ματς και να κρατήσουν το όνειρο ζωντανό, αλλά στο τέλος του παιχνιδιού, δεν μπορέσαμε να το πραγματοποιήσουμε.

«Όλη η ομάδα αντιμετωπίζει μια δύσκολη κατάσταση εδώ και λίγο καιρό και ίσως αυτό είχε σωματικό και ψυχολογικό αντίκτυπο.

Ο Γάλλος Kylian Mbappe σκοράρει το εναρκτήριο γκολ της ομάδας του κατά τη διάρκεια του τελικού αγώνα ποδοσφαίρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Αργεντινής και Γαλλίας στο στάδιο Lusail στο Lusail, Κατάρ, Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022. (AP Photo/Manu Fernandez )
Εικόνα:Η Γαλλία είχε έλλειψη ενέργειας στην πρώτη ώρα, λέει ο Didier Deschamps

"Δεν είχα καμία ανησυχία για τους παίκτες που ξεκίνησαν τον αγώνα απόψε. Ήταν 100 τοις εκατό σε φόρμα, αλλά είχαμε μόνο τέσσερις ημέρες από τον τελευταίο αγώνα, οπότε υπάρχει κάποια κούραση ίσως, αλλά όχι δικαιολογία. Απλώς δεν δείξαμε το την ίδια ενέργεια που δείξαμε στα προηγούμενα ματς. Γι' αυτό την πρώτη ώρα περίπου δεν ήμασταν στο ματς».

Όταν ρωτήθηκε για το μέλλον του ως προπονητής της εθνικής ομάδας, απάντησε: «Ακόμα κι αν είχαμε κερδίσει τον αγώνα, δεν θα μπορούσα να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση απόψε.

«Είμαι πολύ λυπημένος για τους παίκτες και το επιτελείο μου, αλλά έχω μια συνάντηση με τον πρόεδρο του χρόνου και μετά θα το μάθετε».

Νέβιλ: Ένα από τα σπουδαιότερα πράγματα που έχω δει στη ζωή μου

Ο Λιονέλ Μέσι σκοράρει το τρίτο γκολ της Αργεντινής στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου εναντίον της Γαλλίας
Εικόνα:Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε το τρίτο και το δεύτερο γκολ της Αργεντινής για να την προηγηθεί με 3-2 στην παράταση.

Ο Γκάρι Νέβιλ του Sky Sports στο ITV:

"Ο Μέσι πρέπει να είναι το επίκεντρο της προσοχής και αισθάνεται σωστό που έχει κερδίσει ένα Παγκόσμιο Κύπελλο. Αισθάνεται ότι η μοίρα ήταν εκεί για αυτόν και έχει συνεισφέρει τεράστια ποσά σε αυτό το τουρνουά.

"Κατά τη διάρκεια της καριέρας του, ήταν φωτισμένος σε κάθε παιχνίδι που έπαιξε. Αν έχετε παρακολουθήσει ζωντανά τον Lionel Messi, είστε πραγματικά ευλογημένοι. Το πάθος, το συναίσθημα, ο αγώνας και το πνεύμα της Αργεντινής - η αηδία τους μέχρι το τέλος με την Emi Martinez στο γκολ - ήταν απολύτως εκπληκτικό.

«Μπορείς να νιώσεις τη συγκίνηση μέσα από το γήπεδο. Αυτό ήταν ένα από τα σπουδαιότερα πράγματα που έχω δει ποτέ στη ζωή μου εκείνο το παιχνίδι.

«Όταν βλέπαμε τα κλιπ του Μαραντόνα το '86 πριν το παιχνίδι και ήμουν μικρός που το έβλεπα στα παιδικά μου χρόνια.

«Τα παιδιά που ήταν στην ηλικία μου τότε θα το παρακολουθήσουν απόψε σκεπτόμενοι ότι θέλουν να γίνουν ποδοσφαιριστές και να εμπλακούν και να ενσωματωθούν στην κουλτούρα του ποδοσφαίρου.

«Είχε τεράστιο αντίκτυπο σε μένα εκείνο το αποψινό παιχνίδι, αλλά θα έχει τεράστιο αντίκτυπο σε όλους».

Keane: Και οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικές

Εικόνα:Ο Λιονέλ Μέσι φιλά το τρόπαιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά την κατάκτηση της Χρυσής Μπάλας

Ο Ρόι Κιν του Sky Sports στο ITV:

"Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι, συναρπαστικό, που κόβει τα νεύρα. Υπήρχαν πραγματικές στιγμές ποιότητας, επιθυμίας και πνεύματος. Γι' αυτό είναι το καλύτερο παιχνίδι στον πλανήτη.

«Δεν μπορείς να τους στεναχωρήσεις. Είναι χρόνια και χρόνια και χρόνια σκληρής δουλειάς από το να είσαι παιδιά και να θέλεις να κερδίσεις το Παγκόσμιο Κύπελλο με την Αργεντινή.

«Τους αξίζουν όλα τα εύσημα στον κόσμο. Έπρεπε να κερδίσουν το παιχνίδι τρεις φορές και έπρεπε να κάνουν το ίδιο κόντρα στους Ολλανδούς.

«Παρ' όλη την ποιότητά τους, έχουν δείξει εξαιρετικό πνεύμα και μάχες.

«Αν έχεις δουλειά προπονητή και κοιτάς την ομάδα σου και έχεις έναν παίκτη σαν τον Λιονέλ Μέσι στην ομάδα σου, έχεις μια μικρή ευκαιρία.

Ο Γάλλος Kylian Mbappe σκοράρει το δεύτερο γκολ της ομάδας του κατά τη διάρκεια του τελικού αγώνα ποδοσφαίρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Αργεντινής και Γαλλίας στο στάδιο Lusail στο Lusail, Κατάρ, Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022. (AP Photo/Manu Fernandez )
Εικόνα:Την επιστροφή της Γαλλίας επαίνεσε και ο Ρόι Κιν του Sky Sports

«Πρέπει να τον διαχειρίζεται και να διαχειρίζεται τον εγωισμό, έπρεπε να κάνει αλλαγές από το πρώτο παιχνίδι. Αλλά όταν ο Μέσι είναι στον αγωνιστικό χώρο και κάνεις λίγο προπονητική, έχεις την ευκαιρία να κερδίσεις μερικούς ποδοσφαιρικούς αγώνες.

«Το βλέπω από την άλλη πλευρά. Η Γαλλία δεν μπορούσε να προχωρήσει και πρέπει να δώσουμε τα εύσημα στην Αργεντινή γι' αυτό.

«Έχουν χάσει ένα παιχνίδι στα τελευταία 40αρι. Έτσι τους επέβαλλαν το στυλ και τη σωματική τους κατάσταση και δεν μπορούσαν να προχωρήσουν.

«Τελικά ξεκίνησαν, αυτό είναι το σημάδι μιας πολύ καλής ομάδας. Έδειξαν γιατί είναι πρωταθλητές σήμερα.

«Δεν θα ήμουν πολύ επικριτικός με τη Γαλλία, τους πήρε λίγο χρόνο για να ξεκινήσουν, αλλά στο ποδόσφαιρο μπορείς να έχεις μόνο έναν νικητή.

"Η Γαλλία πάρε τα φάρμακά σου, και οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικές."

Παίκτης του αγώνα - Kylian Mbappe

Ο Γάλλος Kylian Mbappe σκοράρει το τρίτο γκολ της ομάδας του κατά τη διάρκεια του τελικού αγώνα ποδοσφαίρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Αργεντινής και Γαλλίας στο στάδιο Lusail στο Lusail, Κατάρ, Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022. (AP Photo/Manu Fernandez )
Εικόνα:Ο Kylian Mbappe σημείωσε χατ-τρικ για τη Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022

Είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι ο Mbappe είναι μόλις 23. Έχει ήδη εμφανιστεί σε δύο τελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου και το χατ-τρικ του την Κυριακή ήταν το πρώτο τρεμπλ σε τελικό σε 56 χρόνια. Ο Mbappe δεν θα μπορούσε να κάνει περισσότερα για να το κερδίσει για τη χώρα του, αλλά βγαίνει με το Χρυσό Παπούτσια του τουρνουά.

Στατιστικά Opta - Μαγικός Μέσι

Εικόνα:Ο Λιονέλ Μέσι ηγείται των πανηγυρισμών μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ από την Αργεντινή
  • Ο Αργεντινός Λιονέλ Μέσι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που σκόραρε στη φάση των ομίλων, στους 16, στους προημιτελικούς, στους ημιτελικούς και στον τελικό σε μία μόνο διοργάνωση της διοργάνωσης.
  • Ο Αργεντινός Λιονέλ Μέσι έκανε την 26η εμφάνισή του σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου, και έγινε ο κάτοχος του ρεκόρ όλων των εποχών για τα περισσότερα παιχνίδια που παίχτηκαν στο τουρνουά, ξεπερνώντας τον Λόταρ Ματθάους (25).
  • Ο Λιονέλ Μέσι έχει σκοράρει 26 γκολ σε μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις για την Αργεντινή (13 Παγκόσμιο Κύπελλο, 13 Κόπα Αμέρικα), τα περισσότερα από κάθε παίκτη της Νότιας Αμερικής στην ιστορία και στις δύο διοργανώσεις, ξεπερνώντας τον Ρονάλντο (25).
  • Στον Γάλλο Kylian Mbappe και στον Αργεντινό Lionel Messi, αυτός ήταν ο πρώτος τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου που έβλεπε και τις δύο ομάδες να έχουν σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές από έναν παίκτη. Ο ίδιος ο Mbappe ήταν μόνο ο δεύτερος σκόρερ χατ-τρικ σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τον Άγγλο Geoff Hurst το 1966.

Τι έπεται?

Τόσο τα ημερολόγια αγώνων της EFL όσο και της Premiership της Σκωτίας έχουν ήδη ξεκινήσει, ενώ το Carabao Cup επιστρέφει στο Sky Sports αυτή την εβδομάδα με Man Utd εναντίον Burnley το απόγευμα της Τετάρτης και Man City vs Liverpool την Πέμπτη.

Το πρόγραμμα της Πρέμιερ Λιγκ έχει οριστεί να ξεκινήσει ξανά την Boxing Day, όταν η Μπρέντφορντ υποδέχεται την Τότεναμ, στις 12.30 μ.μ.

Super 6 Million Επιστροφές!

Γίνετε εκατομμυριούχος με το Super 6. Παίξτε δωρεάν, συμμετοχές έως τις 15:00 Boxing Day.